Get Adobe Flash player
Strona główna // Ekopracownia // Projekt ZABAWY Z EKOLOGIĄ

CZERWIEC 2015

Wycieczka do ZOO

17 czerwca dzieci z grupy "0" wzięły udział w wycieczce do ZOO. Najpierw oglądały krótką prezentację w ekopracowni. Wycieczka miała na celu poznanie przez dzieci gatunków zwierząt żyjących w różnych strefach klimatycznych i ich przystosowań do życia w różnych środowiskach, poznanie gatunków ginących i zagrożonych i roli ogrodów zoologicznych w rozmnażaniu tych gatunków, poznanie zasad zachowania się na terenie ogrodu zoologicznego i przestrzeganie ich w czasie zwiedzania, rozwijanie potrzeby aktywnego spędzania wolnego czasu. Nasze maluchy wiele się nauczyły, a przy okazji wspaniale bawiły.

SDC10118 SDC10115
SDC10109

SDC10108

 


MAJ 2015

Klasa II b w Ośrodku Działań Ekologicznych " Źródła"

 Klasa II b najpierw uczestniczyła w zajęciach w EKOPRACOWNI, w czasie zajęć rozmawialiśmy o ekologicznych postawach (gromadzenie makulatury i innych odpadów, segregowanie śmieci).

Oglądaliśmy film o działaniach proekologicznych i ochronie środowiska.

Zajęcia kontynuowaliśmy w Ośrodku Działań Ekologicznych „Źródła".

Wbrew pozorom czerpanie papieru nie jest skomplikowane. Największa trudność to przygotowanie sita, ale to też jest banalne. Jeśli więc do tej pory papieru nie robiliście, to spróbujcie. Nie dość, że samo czerpanie i ozdabianie papieru jest bardzo wciągające, to w dodatku papier można wykorzystać do laurek, kartek okolicznościowych, bilecików, wykonania ozdób do scrapbookingu, obrazków na ścianę itd.

 

zajcia warsztatowe - czerpanie papieru 2 zajcia_warsztatowe_-_czerpanie_papieruDSC00560_3
zajcia_warsztatowe_-_czerpanie_papieruDSC00560_4 zajcia_warsztatowe_-_czerpanie_papieruDSC00560_10

 


 

KWIECIEŃ 2015

Wyniki konkursu plastycznego "Woda-darem życia"

I miejsce - Nikodem Mazur  kl. IVc

                Antonina Nieroda i Julia Kabzińska (praca zbiorowa)  kl.IVb

II miejsce - Paulina Jach  kl.IVa

                Maja Oppeln-Bronikowska i Aleksandra Tomaszewska (praca zbiorowa)  kl.IVb

III miejsce - Małgorzata Gajda, Maja Nastarowicz i Paulina Zielińska (praca zbiorowa)  kl. IVb

Wyróżnienia: Karol Spychalski kl. IVc, Daniel Głogowski kl. IVc, Sandra Figa kl. Va

wdzycia1 wdzycia2
wdzycia3 wdzycia4

 

 


 

MARZEC 2015

28 III 2015. Wycieczka doliną rzeki Ner od ul. Rudzkiej/Zastawnej - Patriotyczną - stawy Stefańskiego - Nad Nerem - Zarzeczną - Pogorzel - Słupską - Rudzką - Ujście - Mielizny - Odrzańską. Obserwowaliśmy rzekę - jej przebieg, meandry, stan zanieczyszczenia, prędkość nurtu i roślinność porastającą brzegi rzeki. Pobraliśmy próbki wody, z których będziemy korzystać na zajęciach w szkole.

ner 1 ner 3
ner 4 ner 2

 


 

MARZEC 2015

W czwartek 26 III odbyła się degustacja wód mineralnych dla klas 0-III. Dzieci poznały smak kilku wód o różnych zawartościach soli mineralnych pochodzących ze źródeł górskich tj: Perła Krynicy, Słotwinka, Piwniczanka, Muszynianka, Staropolanka oraz woda z Nałęczowa - Cisowianka. Krótka pogadanka pozwoliła im zrozumieć jaką rolę pełni woda w przyrodzie i dla człowieka, a także jakie są sposoby oszczędzania wody.

degustacjawody 1 degustacjawody 2
degustacjawody 3 degustacjawody 4

 


 

MARZEC 2015

W naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Tydzień Wody.

Przeprowadziliśmy:

- pogadanki na temat ochrony wód i tworzenia kultury oszczędzania wody

- pokazy filmów dla uczniów o łódzkich rzekach, oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody

- degustację wód mineralnych dla uczniów klas 0-III

- wycieczkę nad rzekę Ner

- konkurs plastyczny dla klas IV-VI pod hasłem "Woda-dar życia"

dzienwody 1 dzienwody 2
dzienwody 3 dzienwody 4

 


 

LUTY 2015

27 lutego uczniowie z klas szóstych wraz z nauczycielami uczestniczyli w sesji naukowej "Co w trawie piszczy, czyli nauka przez zabawę" zorganizowanej przez Gimnazjum nr 41. Hasło tegorocznej edycji to "W czasie deszczu dzieci się nudzą". Starsi koledzy zaprezentowali szereg doświadczeń fizycznych np.: Małe tajemnice instrumentów muzycznych, Jak wytrzymać trudne lekcje?, Jak mocne jest powietrze?, Lot ku gwiazdom, Skąd się bierze w domu prąd?, Zabawa z suchym lodem. Uczniowie z podziwem obserwowali poczynania gimnazjalistów. Reprezentanci szkół wzięli udział w quizie i wygrali drobne nagrody. Na koniec wszyscy orzekli, że spędzili atrakcyjnie czas.

sesnaukowag41 1 sesnaukowag41 2
sesnaukowag41 4 sesnaukowag41 3

 


 

STYCZEŃ 2015

Pod hasłem ZABAWY Z EKOLOGIĄ - BADAM, DOŚWIADCZAM, OBSERWUJĘ uczniowie klasy 4c zaprezentowali szereg doświadczeń przyrodniczych, które wcześniej przeprowadzili z powodzeniem w Ekopracowni. Rezultaty ich działań mieli okazję obserwować i podziwiać licznie przybyli na spotkania z wychowawcami rodzice oraz uczniowie innych klas. Młodzi badacze przyrody mogli wykazać się nabytą wiedzą i kształcić umiejętność przekazywania jej w interesujący sposób.

doswiadczenia 3 doswiadczenia 2
doswiadczenia 4 doswiadczenia 1

 


 

GRUDZIEŃ 2014

Koordynator projektu „Moja wymarzona ekopracownia” wraz z powołanym jury rozstrzygnął konkurs adresowany do uczniów z klas drugich i trzecich, na najładniejszy KARMNIK DLA PTAKÓW.

Celem konkursu było :

  • kształcenie postaw proekologicznych
  • uwrażliwienie dzieci na dokarmianie ptaków zimą
  • poznanie ptaków, które odwiedzają zimą karmniki oraz sposobu w jaki się odżywiają
  • rozwijanie wyobraźni i zdolności manualnych dzieci z klas młodszych

Jury brało pod uwagę pomysłowość i oryginalność. Należało jednak pamiętać, iż dobry karmnik powinien chronić karmę przed zamoknięciem, umożliwiać ptakom bezpieczne korzystanie z niego oraz powinien być łatwy w utrzymaniu czystości.

Dyplom zwycięzcy zdobyła uczennica z klasy IIb Karolina Jankowska, a wszystkie zgłoszone do konkursu karmniki (zgodnie z ustaleniami ogłoszonymi w regulaminie konkursu przez organizatora) zostały powieszone na drzewach, na boisku szkolnym, przez uczniów klasy IIb (przy wydatnej pomocy osób starszych). Będą służyć dokarmianiu ptaków przez całą zimę. Przed zawieszeniem karmników klasa IIb, w czasie zajęć w ekopracowni, dowiedziała się, jakie ptaki mogą odwiedzać karmniki w czasie zimy i w jaki sposób się odżywiają.

karmniki1 karmniki2
karmniki3 karmnik4

 


 

GRUDZIEŃ 2014

Dwie klasy wzięły udział w wycieczce do Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu Łódzkiego mającego siedzibę w parku im. H. Sienkiewicza w Łodzi. Uczniowie klasy 5a wraz z nauczycielem przyrody Jarosławem Stawowskim oraz klasy 6a z nauczycielką historii p. Anną Jarzyńską zostali oprowadzeni przez przewodnika Muzeum po wystawie stałej zajmującej około 300 m kw. z ponad 1600 eksponatami. Mogliśmy zobaczyć szereg gatunków zwierząt rzadko prezentowanych w krajowych muzeach, w tym wypchane okazy dużych ssaków - słonia indyjskiego i hipopotama oraz bogaty zbiór ssaków, ptaków i gadów. Na szczególną uwagę zasługuje świetna kolekcja ptaków krajowych, obejmująca około 320 okazów reprezentujących 195 gatunków oraz urozmaicony zbiór szkieletów ptaków i ssaków. Interesująco przedstawia się też kolekcja muszli mięczaków, licząca około 350 okazów należących do 311 gatunków. Oprócz morskich muszli tropikalnych, często spotykanych w tego typu kolekcjach, jej ważnymi elementami są niezwykle rzadko eksponowane muszle mięczaków mórz europejskich oraz egzotycznych ślimaków lądowych. W części Muzeum poświęconej bezkręgowcom uwagę zwracają liczne i różnorodne kraby, w tym krab olbrzymi osiągający rozpiętość 3,5 m, a także efektowne owady tropikalne i krajowe. W sali poświęconej paleontologii szczególnie interesującymi eksponatami są fragmenty szkieletu mamuta, nosorożca włochatego, kompletny szkielet niedźwiedzia jaskiniowego oraz czaszka tura, będąca symbolem Muzeum. Na zakończenie obejrzeliśmy wystawę czasową poświęconą Antarktyce, a przedstawiającą eksponaty zebrane przez łódzkich przyrodników w trakcie wypraw naukowych. Na szczególną uwagę zasługuje zbiór pingwinów, liczący 16 okazów reprezentujących 6 gatunków, okaz albatrosa wędrownego - największego współczesnego ptaka latającego, osiągającego rozpiętość do 3,3 m oraz bogaty zbiór ryb i bezkręgowców z mórz okalających Antarktydę. 

Uczniowie obu klas wzbogacili i usystematyzowali swoją wiedzę przyrodniczą oraz wyrazili zadowolenie z udanej wycieczki.

muzprzyrodnicze14 2 muzprzyrodnicze14 1
muzprzyrodnicze14 4 muzprzyrodnicze14 3

 


   LISTOPAD 2014

W ramach projektu ekopracowni - PRZYRODA SIĘ ZMIENIA zorganizowany został na lekcji przyrody konkurs plastyczny "Zmiany przyrody w czterech porach roku". Pierwsze miejsce zajęła Nadia Jackowska z klasy 4a, drugie - Julita Dominik z klasy 4b, a trzecie - Oliwia Michaś z klasy 4c.  GRATULUJEMY

poryroku 1 poryroku 2
poryroku 3 poryroku 4

 

WRZESIEŃ 2014

Uczniowie klas czwartych wraz z nauczycielką przyrody p. Jadwigą Dziarkowską zorganizowali lekcję przyrody w parku Sielanka. Uczyli się rozpoznawać conajmniej 10 gatunków drzew. Zbierali ich liście i owoce. Z uzyskanych materiałów wykonali listniki. Najładniejsze prace posłużyły do wykonania wystawki w ekopracowni.

listniki2 listniki1
listnik3
listnik4
 
Logowanie